Celodenní kurz pro začínající i zkušené zahrádkáře a pěstitele se zájmem o semenaření. Hlavním tématem jsou semínka; jejich pěstování, uchování a sdílení s ostatními. Důraz je položen na volně opylované ohrožené a staré odrůdy. Kurz končí semínkovou burzou.
Foto: Každá domácnost může být místem, kde se uchovávají semínka. Rozptýlená síť drobných semenářů funguje jako protipól centralizované produkce průmyslových osiv.
PROGRAM SEMÍNKOVÉHO KURZU
- 8 důvodů proč semenařit
- Kde sehnat ta správná semínka
- Plánování semenářské zahrady
- Techniky semenaření konkrétních plodin: rajčata, ředkvičky, saláty, fazole, mrkve, tuříny, dýně, kukuřice, roketa, papriky, okurky, hrách, petržel, žito, oves, mák, zelí a jedna rarita – česnek!
- Semenaření ovocných stromů.
- Jak uchovat čistotu odrůdy: izolační vzdálenosti, techniky izolace a selekce
- Staré, krajové a rodinné odrůdy
- Hybridní a volně opylované odrůdy
- Uchování semínek (kde a jak skladovat, založení a vedení kolekce semínek)
- Sdílení semínek, komunitní semínkové projekty: semínkovny, semínkové burzy a knihovny
- Semenaření a legislativa: Co je a co není legální
- PRAKTICKÁ ČÁST: suchá cesta zpracování osiva v praxi aneb jak efektivně vymlátit a vyčistit větší množství fazolí, rozdělení semínek.
- Představení zajímavých odrůd: Rajčata (tyčková i keříčková, extrémně ranná, červenoplodé, žlutoplodá, zelenoplodá, bíloplodá, černoplodá, divoká, trsnatá a jiné rarity); fazole (keříčkové, tyčkové a polopopínavé); odrůdy vyšlechtěných americkou nezávislou ekologickou šlechtitelkou Carol Deppe, která šlechtí odrůdy pro přežití dalšího tisíce let na Zemi.
- Závěrem společná semínková burza mezi účastníky kurzu: výměna semínek a informací, diskuze, sdílení zkušeností. Máte-li nějaká vlastní semínka, vezměte je určitě s sebou.
- Každý účastník od mne na kurzu dostane zdarma semínka tří odrůd z Katalogu permasemínek dle vlastního výběru. Další odrůdy bude možné dokoupit.
- Účastníci dostanou elektronická skripta ke kurzu ve formátu PDF.
Foto: Momentka ze semínkové burzy závěrem kurzu.
ORGANIZAČNÍ INFO
Od roku 2017 se kurz prodlužuje z půldenního na jednodenní s pestřejším programem a praktickou částí. Cena se zvyšuje na 1500 Kč.
Místa a termíny konání:
Horka nad Moravou (není vypsán žádný termín): Kurz se koná na Sluňákově – v centru ekologických aktivit města Olomouce, na adrese Skrbeňská 669/70, 783 35 Horka nad Moravou. Poloha na mapě je zde.
Brno (není vypsán žádný termín): Kurz se koná ve velkém sále pracoviště Lipová, které spadá pod školské zařízení pro environmentální vzdělávání – Lipka, a to na adrese: Lipová 20, 602 00 Brno-Pisárky. Popis cesty včetně polohy na mapě najdete zde.
Praha (není vypsán žádný termín): Kurz se koná v klubovně komunitního centra Prádelna na adrese: Holečkova 38a, Praha 5 – Smíchov. Poloha na mapě je zde.
Přihlášení: Emailem na potravinovezahrady@centrum.cz. Uveďte prosím, ve kterém městě se na kurz chystáte. Místo Vám bude zarezervováno po uhrazení kurzovného. Přihlášení je závazné.
Cena a platba: 1500 Kč za účastníka. Platí se předem převodem na účet: 2400209945 / 2010. (IBAN pro platbu ze Slovenska je: CZ3520100000002400209945. BIC banky: FIOBCZPPXXX). Do zprávy pro příjemce prosím uveďte své jméno a příjmení, aby bylo možné platbu identifikovat. Kurzovné se při neúčasti nevrací. Po domluvě je ale možné přehlásit se na náhradní termín, nebo za sebe poslat náhradníka.
Lektor: Marek Kvapil
Foto: Semenářské záhony mohou být součástí každé zahrady. Slouží jako lokální zdroj odolných semen pro vlastní zahradu i pro zahrady pěstilů v okolí.
REFERENCE OD ÚČASTNÍKŮ:
Semínkový kurz se mi moc líbil. Dalo mi to hodně nových informací. Nejdůležitější informace byla pro mě selekce při semenaření. Byl to moc příjemně strávený čas, velmi dobře jste se poslouchal. Skripta jsou moc pěkně zpracována. Semena u Vás zakoupená semenařím a dělají mi velkou radost.
—Eliška Würzlerová
——————————————————————————————————————————————————–
Kurz byl velice prijemny, plny dulezitych jak teoretickych, tak i praktickych informaci pro laika, jako jsem ja, ktere je ted potreba uplatnit v praxi. Velice dekuji za prinosne informace a tesim se na zahradu 🙂
—Petra Kubová
——————————————————————————————————————————————————–
Chci Vám poděkovat za váš kurz, který proběhl v Praze minulou neděli. Co se mi na něm líbilo? To že jsem se dozvěděl hodně zajímavých informací (dáno i tím, že jsem úplný začátečník). Každopádně co se týče objemu informací a pokrytí tématu, rozhodně to splnilo má očekávání. Burza semínek na konci byla taky velice sympatická (taky díky hojnému zapojení účastníků), stejně jako vámi nabídnuté semínka. Skripta jako přehledné shrnutí všech informací a jako referenční příručka – paráda. Mě osobně nic nechybělo, co jsem se chtěl dozvědět, to jsem se dozvěděl a rozhodně se je od čeho odrazit při dalším zkoumání problematiky : )
—Tomáš Zahnaš
——————————————————————————————————————————————————–
Kurz bol z mojho pohľadu úplne super. Pre mňa akurátne informacie. Aj konštruktívne, ale nie zas príliš do botanických podrobností..no ako hovorím, pre mňa úplne super :- ) Zapisovala som si skoro celú prednášku a to sa mi teda často nestáva :- ) Presne toto som od kurzu očakávala. Zorientovať sa, pretože z prírodopisu som už skoro všetko zabudla, keďže náš učili odtrhnuto od reality a neživo..takže som dúfala, že sa dozviem to, čo som sa dozvedela..že si urobím trošku jasno a ďalej aspoň viem, aké otázky klásť googlu :- ) Páčil sa mi úvod, ešte teraz mám slzu na kraji, keď si spomeniem na ruských vedcov, ako chránili semienka v génovej banke za obliehania Leningradu :- ) fakt..to sa mi páčilo, že si spomenul hneď na úvod, lebo podľa toho, mi bolo jasné, ako sa na toto celé pozeráš aj ty a aká je zrejme tvoja motivácia..to sa mi páči a vážim si to. Super, že je takýchto ľudí čoraz viac..resp.ja ich čoraz viac stretávam? :- ) Takže ďakujem a klobúk dolu odomňa, za to, čo robíš!! :- D
—Wáňa
——————————————————————————————————————————————————–
líbilo: praktické zkušenosti, pravdomluvnost (mám namysli, že jste prostě přiznal, co máte z druhé ruky a co nemáte vyzkoušeno; často se setkávám s opakem, ale ve výsledku to nedodává na kredibilitě), závěrečná burza semínek; fotografie z praxe – jak to vypadá, když to kvete. nelíbilo: ať přemýšlím, jak přemýšlím, nic mě nenapadá; jako začátečníkovi mi to dalo asi víc, než pokročilým.
—Vendulka Keclíková
——————————————————————————————————————————————————–
1) Co se mi na kurzu líbilo? Semínková burza, zaujetí našeho lektora 🙂 a celkově lektor sám. 2) Co mi na kurzu chybělo? Možná více účastníků, ale ne že by přímo chybělo, jen by nabídli možná více názorů, zkušeností….i tak to bylo fajn. Díky za kurz, byla jsem moc spokojená!
—Maděrová Vendula
——————————————————————————————————————————————————–
1) Co se mi na kurzu líbilo?
-přehlednost zpracování problematiky, je to super slyšet někoho, kdo se
tomu věnuje jako ty a kdo tomu opravdu rozumí.
-jednoduchá doporučení pro základní postupy semenaření
-přehled odrůd různých rostlin
-reálné ukázky, semínky, možnost výměny…
-příjemné prostředí a pohodová atmosféra
-zaslané materiály
2) Co se mi na kurzu nelíbilo?
-že jsme museli trochu dříve odjet 🙂
-ale jinak nic, co by stálo za řeč 🙂
—PharmDr. Marek Lžičař, Nemocniční lékárna FN u sv. Anny v Brně
Díky za Olomouc, bohužel budu ale v tom termínu mimo republiku. Nicméně budu sledovat Vaši nabídku a další kurz v Olomouci si určitě nenechám ujít. Ivana
Pingback: Krameterhof 2013: Exkurze na farmu Seppa Holzera | PermaLife
Pingback: Potravinová soběstačnost na 465 m2 | PermaLife
Pingback: Semínkový kurz, Praha 30. 11., Brno 29. 11., Horka nad Moravou 1. 11. 2014 | PermaLife
Pingback: Jak pěstovat rajčata bez chemie v krutých časech plísně bramborové? | PermaLife
Pingback: Semenaření rajčat v šesti krocích – permazahrada.cz – Přírodní kultura a životní styl
Pingback: Co by měl každý zahradník vědět o hybridním F1 osivu? – permazahrada.cz – Přírodní kultura a životní styl
Pingback: 23 tipů, co dělat v zimě, když zahrada spí – permazahrada.cz – Přírodní kultura a životní styl
Pingback: Vytrvalý špenát z Kavkazu aneb šplazát – permazahrada.cz
Pingback: 7 tipů, co vysévat na zahradě v květnu a červnu – permazahrada.cz
Pingback: 5 důvodů, proč pěstovat lebedu místo špenátu – permazahrada.cz
Pingback: Nové nařízení EU otevírá dveře pestřejším osivům – permazahrada.cz
Pingback: Proč není hybridní F1 osivo vhodné k semenaření? – permazahrada.cz
Pingback: Tři důvody, proč si přečíst knihu Tao zeleninové zahrady – permazahrada.cz
Pingback: 23 tipů, co dělat v zimě, když zahrada spí – permazahrada.cz
Pingback: Jak vypěstovat kvalitnější semena salátu, než seženete v obchodě? - permazahrada.cz
Pingback: Má smysl pěstovat rajčata bez postřiků?
Pingback: Divoká rajčata: Jsou opravdu odolná vůči plísni bramborové? -
Pingback: Jak s dětmi založit permazahrádku? - permazahrada.cz
Pingback: Jak poznat zralé melouny? Osvědčený postup. - permazahrada.cz
Pingback: 34 japonských haiku, která promění Vaši zahradu v neobyčejné místo - permazahrada.cz