5 důvodů, proč pěstovat ačokču

Neznáte ačokču? Představte si bujně rostoucí liánu s plody, které chutnají jak po okurce, tak po paprice. Narozdíl od okurky netrpí mnoho plísněmi. Plodí dlouho až do zámrazu. Z jediné rostliny sklidíte i více než sto plodů.

Foto: Porost ačokči.

Ačokča pochází z Jižní Ameriky, kde ji v Andách pěstovali Inkové. Je to jedna ze “ztracených plodin Inků“. Je obzvlášť vhodná pro permakulturní zahradu a pěstování bez chemie. Patří mezi takové druhy zeleniny, které při minimálním úsilí poskytnou maximální užitek.

———————————————————————————————————

SEMÍNKA AČOKČI SI MŮŽETE OBJEDNAT V MÉM E-SHOPU PERMASEMINKA.CZ.

———————————————————————————————————-

Osobně jsem shledal pět důvodů, proč pěstovat ačokču.

1) Ačokča je neuvěřitelně plodná.

Na fotce výše je část sklizně z pouhých dvou rostlin ačokči. Z jediné rostliny lze sklidit více než stovku chutných plodů, které lze konzumovat syrové, pečené i vařené. Syrové chutnají podobně jako okurka. Pečené připomínají spíše sladkou papriku. Proto se jí někdy u nás říká “paprikookurka”. Plody se sklízejí v době, kdy v nich ještě nedozrála semena. Zralá semena jsou tmavě hnědá až černá a nedají se rozkousat.

Ačokča dokáže velice efektivně využít malou plochu. Je proto vhodná pro městské zahrádky s limitovanou výměrou. Svými úponky dokáže vyšplhat do výšky až šesti metrů. Budete-li ačokču pěstovat na opoře, u zdi domu či na plotu, můžete i z malého záhonku sklidit tolik plodů, že jich budete mít dostatek na celou zimu.

2) Ačokča se velice snadno pěstuje

Ačokča má s okurkou a paprikou společnou zranitelnost přízemními mrazíky. Vysévá se proto až v druhé polovině května. To je asi nejdůležitější předpoklad úspěchu. Zbytek už je hračka.

Nemusíte předpěstovávat sazeničky, což je značná výhoda oproti paprikám. Vysejete semínka rovnou do země, zabezpečíte rostliny před slimáky a necháte růst. Za pár týdnů se rozjedou a jejich bujný růst, kvetení a nasazování plodů zastaví při dobré péči až první podzimní mrazíky. Nároky na pěstování jsou podobné jako u okurek či dýní. Vyžaduje dobře vyhnojenou půdu, prosluněné stanoviště a dostatek vláhy. Za sucha může zcela přestat plodit. Vegetační doba ačokči je 90 – 110 dnů.

3) Ačokča odolává plísním mnohem lépe než okurka


Ačokča je de facto bezproblémová okurka. Při pěstování bez chemie okurky často trpí plísněmi a ve špatných letech může být problém vypěstovat dostatečnou úrodu. Ačokča plísně zvládá mnohem lépe. Možná díky svému bujnému růstu, možná také díky tomu, že k nám dosud nebyly zavlečeny choroby, které jsou pro ni smrtelné. I proto se ačokča opravdu hodí do permakulturní zahrady a rozhodně ji lze doporučit každému, kdo pěstuje bez chemie.

4) Plody ačokči lze nakládat, péct i nadívat

Plody ačokči mají všestranné využití v kuchyni. Můžete je naložit do sladkokyselého nálevu a zavařit. Nejsou sice křupavé jako klasické znojemské nakládačky, ale jíst se rozhodně dají. Podobají se sterilovaným paprikám. Ačokču můžete také zapékat na mnoho způsobů nebo nadívat různými náplněmi, jako to dělají tradičně v Peru či Bolívii, kde patří plněná ačokča k tradinčím pokrmům tamní kuchyně. Je to taková nepálivá náhražka plněných papriček jalapeňos.

5) Z ačokči lze dělat vynikající kvašáky

Mám to vyzkoušené a opravdu mohu doporučit. Tímto způsobem se dají využít i starší přezrálé plody s tvrdými semeny, která se při konzumaci vyplivují. Postup je stejný jako u okurek, výsledek překvapivě srovnatelný. Plody ačokči sice nemají křupavost okurek, to ale u kvašáků vůbec nevadí. Chuť je opravdu dost podobná klasickým okurkovým kvašáků.

Recept na kvašáky z ačokči: Připravíme nálev rozpuštěním soli ve vodě. Na každé dva litry vody použijeme tři vrchovaté lžíce soli a necháme projít varem. Na dno sklenice vložíme česenke, cibuli, bylinky a koření dle chuti (bobokový list, pepř, kopr, oregano, čili papričky), můžeme přidat pár listů vinné révy. Sklenici naplníme plody ačokči a zalejeme horkým náleveme tak, aby veškerý obsah sklenice zůstal ponořený. Sklenici uložíme na plech a necháme pár dnů v teple kvasit. Po bouřlivém kvašení, při němž obvykle sklenice přeteče, umístíme na chladné místo a postupně konzumuje. Podrobné info a návody ke kvašení nejen ačokči najdete zde a zde.

——————————————————————————————————————————————————

O autorovi: Marek Kvapil pěstuje a prodává permasemínka, zahradničí na svém pozemku na Hané. Je lektorem a organizátorem těchto kurzů: Semínkový kurz / Design permakulturní zahrady / Základy potravinové bezpečnosti.

25 Responses to 5 důvodů, proč pěstovat ačokču

  1. Dobrý den, prosím o zaslání 1 balení semínek divokých rajčat mix a 1 balení semínek ačokčy. Semínka prosím zaslat na adresu Stinková Eva, Machkova 1643/4, 149 00 Praha 4. Děkuji za vyřízení objednávky a přeji hezký den.
    PS: vaše stránky mne nadchly. Je s podivem, že v této době existuje ještě někdo, kdo se věnuje takovéto “bohulibé” a jistě ne moc výdělečné činnosti. Držím palce a přeji zdar ve vašem podnikání.

  2. Josef says:

    Dobrý den,
    mohl bych též poprosit o zaslání 1 balení semínek ačokčy. Po případě na dobírku.
    Děkuji
    Dušek Josef
    Záhumní 265
    69101 Moravský Žižkov

  3. MisoV says:

    V tomto roku som si zasadil ačokču, rastie mi na záhrade, liany dlhé cca 4-5 metrov, avšak nemám ani jediný plod. Do dnešného dňa sa mi neobjavil ani jediný a myslim si, že sa ani neobjaví. Rastliny vyzerajú veľmi dobre, ťahaju sa po stromoch i po sieťke, no plodov niet. Rastliny majú cca 160-170 dní. Neviete mi niekto poradiť, kde by mohol byť problém?

    • Lída says:

      Stalo se mi to vícekrát, vždy ze semínek zakoupených v semenářství. Pak jsem dostala pár semínek od kolegyně a ty plodí. Zkuste sehnat semínka jinde.

    • Jan says:

      Sázím semena i 4 roky stará a vždy takřka 100% klíčivost.

  4. Diana Matějková says:

    Kdo by měl zájem, i já mám domácí semínka ačokči, 100% klíčivost 🙂 Na ceně se domluvíme, ale cena poštovného je 30Kč.

    • Roman says:

      Dobrý deň Diana,
      mal by som záujem o semienka ačokči, je ešte aktuálna Vaša ponuka ? Prosím o odpoveď na rodeo@orava.sk Ďakujem

    • Jaroslav says:

      Dobrý den,
      Požádám Vás o vykryti mého požadavku na semena ačokči.
      Uveďte prosím cenu a množství s ni spojenou.
      Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
      Sedlář Jaroslav

  5. Květa Holkupová says:

    Dobrý den Diano,
    měla bych zájem o semínka Ačokči, pokud ještě platí vaše nabídka.
    Chtěla bych malé balení zaslat na dobírku na adresu:
    Květa Holkupová
    K Pustinám 35
    Pardubice
    53002
    Děkuji.

  6. Helena says:

    Krásný den, prosím o zaslání semínek,
    Helena Čolobentičová
    Klapálkova 16
    149 00 Praha 4
    Ráda zaplatím, nabízím jen obyčejné druhy: dýně hokaido, z květin afrikán, sléz maurský apod

  7. Lucie Al says:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jsou nějaké, vyloženě nevhodné kombinace umístění ačokči s jinou zeleninou (květinami) na vyvýšeném záhonu. Už mám krásné rostlinky, jen nevím, kam je správně umístit. Děkuji mnohokrát za radu a zdravím Vás.

  8. Martin F. says:

    Zkoušel jsem už druhý rok pěstovat Ačokču (Ostravsko). Loni první rok a venku 4 rostliny – 2 rostlinky sežrali slimáci , nakonec 1 plod s dozrálými semeny. Letos 4 rostliny ve skleníku – bez jediného plodu – tak už skončily na kompostu. A přitom mi díky bujnému růstu málem zadusily rajčata.

  9. nella says:

    ačokču pěstuji prvně a mám dvě rostlinky. První dala plody a rychle odešla,ale druhá dala plody později a nyní, kdy je podzim se jí daří dobře a mám plno plodů.

  10. Jana says:

    Dobrý den,chci se zeptat,zda mohu semínka koupena letos vysadit až příští rok? Zda to nebude na ně mít nějaký vliv. Přezimování by bylo normálně doma v suchu a teple. Děkuji za odpověď.

    • komule says:

      dobry den Jano, pokud jsou seminka cerstva-tedy sklizen 2017, urcite vam vzejdou i pristi sezonu

      • Jana says:

        Děkuji za odpověď. Semínka bych chtěla koupit letos přes tento e-shop. Předpokládám,že prodávají čerstvá sklizena loňského roku..

  11. wenyfi says:

    napište si o semínka s ofrankovanou obálkou – zdarma

  12. wenyfi says:

    email: jzp.1@seznam.cz
    Pošlete obálku s nalepenou známkou a já vám do ní vložím 20 semínek naprosto zadarmo
    PS bohatá úroda

  13. Richard says:

    Ačokču do skleníku JEDINĚ pokud ho máte přes léto otevřený – má milion květů které je třeba opýlit – bez včel – nulová úroda. Venku sklízím po kýblech – ve skleníku sotva do misky…

  14. proud says:

    Zdravim,Marku, a jak je to s nasima puvodnima a doma tradicne vyslechtenejma odrudama z onech domacich,prapuvodnich,uplne mimo cehokoliv pritazenyho zvenci a zdomacnelyho? Mas poneti? Celkem marne po tom patram,uz jen proto,ze si myslim ze je to s ovocem a zeleninou i obilim asi jako s medem,domaci te podpori a prospiva ti,dotazenej odjinud te ale dokaze v extremu i zabit! Proste proto ze v nem jsou veci na ktery tvuj organismus neni “predprogramovanej” po predcich,jsou mu cizi,jako ostatne mnoha dnesni “chemie” a “ecka”(umeliny) v jidle,protoze se tady bezne nevyskytujou,nebo nejsou prirozeny. Opravdu stary nase odrudy a vubec druhy domacich rostlin,ne zdomacnelejch,se dneska moc tezko hledaji.Diky za pripadnou odpoved.

  15. Dardanela1214 says:

    Dobrý den, poprvé letos pěstují acokcu-na balkone.krasne roste, je kosata,začala mít už i květy a maličké plody. Z nějakého důvodu ji ale hrozně vadnou listy -přes den je ma úplně “hadrove”,přes noc se trochu vzpamatuji, ale jen trochu.Balkon mam na jih,takže na rostliny skoro celý den svítí slunicko. Pred zalitim kousim,jestli je půda ve dvou cm suchá,až pak zaleju… Nenapadá vás důvod vládnutí listů? Začalo to,kdyz jsem rostliny vysadila ven na balkon-predpestovavala jsem je ze seminek doma…

  16. Petr says:

    To je rakce na to horko, prostě listy nestíhá zásobovat v horkém počasí na přímém Slunci vodou.

Leave a Reply

Your email address will not be published.