Co se dnes nabízí v obchodech zahrádkářům, jsou obvykle průmyslové odrůdy. Ty se ale pro permakulturní zahradu příliš nehodí. Kde se tedy shánět po semínkách?
Náš soused, který celý svůj život zahradničí a praktikuje samozásobitelství, jednou poznamenal, že rajčata se dnes bez chemie vypěstovat nedají. Dříve to prý šlo. Plíseň je napadala mnohem méně. Dnes ale bez postřiku ani ránu. Něco se muselo pokazit.
Když jsem nad tím později přemýšlel, napadlo mě možné vysvětlení. Rajčatové odrůdy ztratily v průběhu desítek let šlechtění pod ochranou chemických postřiků odolnost proti plísním. Staré odrůdy používané na Hané před třiceti čtyřiceti lety byly zřejmě odolnější a plíseň je tudíž tolik nenapadala. K zajištění dobré sklizně nebylo nutné aplikovat chemii.
Ať už je v tomto konkrétním případě mé vysvětlení správné či nikoli, něco podobného platí pro většinu průmyslových odrůd. Byly šlechtěny v průmyslových podmínkách pro potřeby průmyslových zemědělců. V neprůmyslových podmínkách asi nebudou příliš spokojené. Nejsou na ně adaptované.
Pochopitelně nikoli všechny průmyslové odrůdy jsou nevhodné pro permakulturní zahradu. Obecně vzato ale existují odrůdy mnohem vhodnější. Ty se ovšem v českých a moravských zemích, kde vládnou nesmírně přísné osivářské zákony, horkotěžko shánějí.
Jedním typem těchto neprůmyslových odrůd jsou staré a krajové odrůdy, využívané před dalekosáhlou industrializací zemědělství a zprůmyslněním semenářského řemesla. Jiným typem jsou odrůdy vyšlechtěné nezávislými šlechtiteli, kteří nepracují pro velké osivářské firmy a preferují ve svých šlechtitelských projektech jiné vlastnosti než konvenční šlechtitelé. Například odrůdy americké zahradnice a šlechtitelky Carol Deppe, nebo odrůdy biologa a propagátora tzv. hluboké diverzity v zahradách Alan M. Kapulera.
Některé drobné semenářské firmy fungují tak, že shromažďují z různých zdrojů desítky či stovky odrůd. Ty potom zkouší pěstovat v neprůmyslových podmínkách a ty z nich, které prosperují nejlépe, nabízí k prodeji. Takto otestované odrůdy budou pro permakulturní zahradu nepochybně vhodnější, než většina komerčně dostupných průmyslových odrůd.
Níže uvádím několik svých osvědčených zdrojů osiva neprůmyslových odrůd. Dlouhé zimní večery můžete využít k prostudování seznamů a katalogů, které zde najdete, a k objednání semínek pro vaši zahradu na další sezónu.
1) Gengel o.p.s.
Zdroj obrázku zde.
Naše jediná česká semenářská neziskovka. Každý rok vydává Seznam starých, krajových, netradičních plodin a odrůd, plevelů a dalších rostlin. Najdete v něm řadu původních českých odrůd, které jsou dnes komerčně nedostupné. Objednávání semen přes gengelovský seznam je trošku komplikované, ale nenechte se odradit, protože vyjma české genové banky je to asi jediný zdroj neprůmyslových odrůd, z něhož lze čerpat osivo bez znalosti cizího jazyka.
2) Arche Noah
Foto: Semenářský obchůdek v Noemově Arše.
Rakouská semenářská organizace. S více než osmi tisíci členy vůbec největší v celé EU. Ve své semenné bance udržuje přes 6000 odrůd zeleniny a polních plodin, z nichž některé neexistují nikde jinde na světě. Semenná banka poskytuje ze svého archivu vzorky semen, ale jen pro pokusné a výzkumné účely. Některé odrůdy, které se Noemově Arše podařilo zaregistrovat, si lze objednat online nebo je lze zakoupit v kamenném obchůdku při návštěvě ukázkové semenářské zahrady v rakouské obci Schiltern.
3) Brown Envelope Seeds
Zdroj obrázku zde.
Irská rodinná semenářská firma. Veškeré odrůdy, které zde mají v nabídce, pěstuje a množí jeden jediný člověk. Žena jménem Madeline McKeever. V nabídce najdete spoustu pozoruhodných neregistrovaných odrůd včetně osmi odrůd vyšlechtěných zmíněnou Carol Deppe. Ačkoli firma sídlí v Irsku, objednávky vyřizuje velice rychle. Do týdne od nákupu jsem měl hnědé obálky se semínky doma.
4) Real Seeds
Zdroj obrázku zde.
Britská rodinná semenářská firma zaměřená na odrůdy vhodné pro domácí zahrady. Firma provádí srovnávací odrůdové pokusy, aby vybrala odrůdy nejvhodnější do neprůmyslových podmínek domácích zahrad. Tyto odrůdy potom nabízí zahrádkářům. Firmu tvoří zahradnický pár Ben Gabel & Kate McEvoy. Tato dvojice odrůdy nejen množí ale i používá. Praktické zkušenosti s tím, jak jejich odrůdy rostou či chutnají, se potom promítají v podrobných popisech odrůd. V nabídce Real Seeds najdete zajímavé odrůdy rajčat, okurek, hrachu, salátů a mnoha dalších druhů zeleniny. Narazíte zde i na méně známé plodiny. Například několik odrůd ačokči nebo zajímavou hlíznatou plodinu jakon.
5) Bifurcated Carrots
Za weblogem Rozdvojené mrkve stojí Patrick Wiebe a Steph Mandell. S Patrickem se virtuálně trošku znám, neboť nás spojuje náš společný zájem o semenaření, neregistrované odrůdy a osivářskou legislativu. Vyměnili jsme si několik emailů. Patrick je důležitým mezinárodním uzlem různých semenářských sítí a skupin. Můžete se přes něj dostat k řadě zajímavých odrůd, které je problém sehnat. Na svém blogu zveřejňuje seznamy odrůd některých sběratelů či šlechtitelů, s nimiž je ochoten zprostředkovat kontakt. Patrick nedávno založil nizozemskou semenářskou skupinu Seedsavers NL.
***
A teď už nezbývá, drazí čtenáři, než Vám popřát, ať při svém zimním pátrání po vzácných a špatně dostupných odrůdách narazíte na zajímavé kousky, které Vás natolik nadchnou, že je namnožíte a budete sdílet s ostatními zahradníky, kteří se k nim třeba z jazykových důvodů nedostanou.
Pokojnou zimu všem lidem i semínkům!
——————————————————————————————————————————————————
O autorovi: Marek Kvapil zahradničí na svém pozemku na Hané. Je lektorem a organizátorem těchto kurzů: Semínkový kurz / Design permakulturní zahrady / Základy potravinové bezpečnosti.
Ahoj,
pěkné shrnutí. Dodělávám plán výsadeb na 2015 a plánuji nákup nějakých semínek od Brown envelope seeds. Pořád hledám ta “správná” polní rajčata. Tak kdyby se chtěl někdo přidat, napište, ušetříme na poštovném.
ahoj, jo urcite neco budu chtit, kdy budes objednavat-jeste letos? klidne bych to poresil v lednu…
Ahoj.
Jitko, díky za nabídku. Něco bych si také vybral u Brown envelope seeds. Kam je možnost ti napsat?
Děkuji.
To je bezva. Rád se připojm. Sháním pořád nějaká rajčata, která bych nemusel stříkat. Letos jsem zkoušel Stupické polní a žluté Goldkrone.
Taky bysme mohli udělat to, že si každý koupí jinou odrůdu, namnoží (zvlášť u rajčat to jde snadno) a pak si je můžem poměnit.
Mějte se.
Ahoj,. taky bych se pridala 🙂
Ahoj,
pokud jste semínka pro rok 2015 ještě neobjednali, ráda bych se taky přidala. Sháním polní rajčata a mini okurky. Děkuji. Kam můžu napsat?
rád se taky přidám…
Sice nevím, zda není pozdě, ale přece to zkusím, pokud je ještě šance se připojit? Děkuju.
Našel jsem stránky, které by se mohly hodit. Jsou vytvořené očividně nedávno a moc článků ani odrůd tam nenabízejí, ale myslím, že jde o dobrý projekt. Kdyby jsme se zapojili, tak by se mohl seznam odrůd rozrůst a jak se tam píše: “vytvořit síť na sdílení neregistrovaného osiva”. Řeší se tam obdobné téma jako na těchto stránkách. Jsou to: http://www.semenareni.webnode.cz. Co si o tom myslíte vy?
už jsem tam psal, výměna, nebo darování by probíhalo poštou.
Objednávat v brown envelope budu začátkem ledna. Tak kdo by něco chtěl, napište co a kolik do 4.1.2015 na mail: muskova.j@centrum.cz . Napíšu zpět kolik nás je a jak vychází poštovné.
Jitka
Díky moc za nabídku. Možná se taky přidám. Další výhodou je množstevní sleva, která činí 10% při dvaceti a více balčíčcích nebo 25% při sto a více balíčcích…
Milí přátelé,
díky Vašemu zájmu jsem tu zase s nabídkou ručně balených semínek. Loni se z balíčkování stala velmi příjemná společenská akce na pokračování. Pokud jste z okolí Českých Budějovic, můžete se přidat 🙂
Při výběru odrůd jsem upřednostňovala rané, vhodné i do vyšších poloh a odolné chorobám. Semínka od německé firmy Bingenheimer Saatgut jsem doplnila bio semínky ze Sema a pak českou klasikou, pro kterou zatím nemám náhradu.
Všechna semínka jsou:
* nemořená,
* nehybridní (můžete si z nich vypěstovat vlastní semínka),
* a téměř všechna ekologicky vypěstovaná.
Podle objednávek, které se mi sejdou, objednám požadované množství ve velkých baleních, která poté s přáteli rozvážíme do malých sáčků.
Prosím věnujte pozornost množství, často se liší i mezi odrůdami stejného druhu (fazole, červená řepa, saláty). Je to proto, aby vyšla rozumná cena za jeden balíček a zároveň to bylo dost pro běžnou zahrádku. Odrůdy, které si objednáte ve větším množství (od trojnásobku základní porce), vyjdou za nižší cenu – viz poslední sloupec vedle tabulky. Úměrně tomu bude klesat cena za čtyř-, pěti- a vícenásobky.
Pokud potřebujete ještě větší množství, vložte na konec tabulky nový sloupec a tam napište množství v gramech – dopočítám Vám pak ceny pro vybrané odrůdy.
Objednávku jsem upravila tak, že se z ní pak rovnou stane faktura. Prosím zatím mi nic NEPLAŤTE! Může se stát, že některé odrůdy nebudou k mání. Proto vám konečnou cenu potvrdím krátce před odesláním semínek.
A pro zjednodušení při odbavení na poště budu počítat jednotnou cenu za poštovné i za dobírku. Balné nepřipočítávám.
Semínka si objednejte do úterka 30. prosince na adrese martina_filipova@centrum.cz. Přibyvší objednávku Vám potvrdím. Semínka pak dostanete doporučeným balíčkem odhadem koncem ledna. Pokud něco vyséváte dřív, napište, pošlu Vám semínka přednostně. V okolí Českých Budějic a Turnova je možné i osobní předání.
S radostí šiřte libovolně dále.
Přeji Vám krásný adventní čas a ať se Vám daří rozsévat okolo Vás lásku a radost.
Martina Filipová
tel. 774 678 023
PS pro ekozelináře: Upozorňuji, že nákup ode mne nemusí být košer z pohledu kontrolních organizací. Nejsem certifikovaným prodejcem bioosiv.
—–
Firma Bingenheimer Saatgut vyrostla ze spolku biodynamických zahradníků, kteří si pro sebe navzájem pěstovali semínka. Dnes koordinuje množení a šlechtění odrůd na desítkách ekologických farem v Německu, Rakousku, Švýcarsku a Holandsku, od nich semínka vykupuje, čistí je a zkouší jejich klíčivost a životaschopnost (odolnost stresu během klíčení). Pracují pouze s nehybridními odrůdami, věnují se i množení a udržovacímu i novému šlechtění vybraných odrůd zeleniny, vše v podmínkách ekologického a biodynamického hospodaření. V jejich skladech, kancelářích a laborkách vládne nesmírně laskavá atmosféra.
Seznam nabízených semínek možno stáhnout zde: http://permaweb.cz/forum/topics/fwd-seminka
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli ještě budete objednávat nějaké balíčky semínek od f.Brown Envelope Seeds,mela bych zájem,děkuji.Petra
zdravim,
vedeli by ste mi poradit nejakych predajcov tradicnych/nepriemyselnych semiecok na Slovensku?
vdaka
Zdravím,
jak jste si poradili s nákupem semínek od The Real Seed? Je nějaká jiná varianta, než asistovaný nákup a následné přeposlání? Nejde jen o virtuální adresu, ale i platba kartou musí proběhnout z anglického (resp. ne-českého) účtu.
Děkuji!
A.S.
Využil jsem kontaktu ve Velké Británii. O jiné variantě bohužel nevím. Ale některá jejich semena se chystám namnožit a časem je budu nabízet jako součást katalogu Neprůmyslových odrůd: http://www.potravinovezahrady.cz/katalog-neprumyslovych-odrud-2016/
Netušíte, kde by se dala sehnat semínka brokolice Nine Star? Díky Jitka
Pingback: 23 tipů, co dělat v zimě, když zahrada spí – permazahrada.cz – Přírodní kultura a životní styl
Pingback: 23 tipů, co dělat v zimě, když zahrada spí – permazahrada.cz