Nabídka semínek pro zahrádkáře, permakulturní zahradníky, ekologické zelináře, zkrátka pro každého, kdo pěstuje v neprůmyslových podmínkách bez chemických postřiků.
Nabídka semínek z tohoto katalogu byla přesunuta na nový e-shop permaseminka.cz, kde si můžete koupit semínka většiny níže popsaných odrůd či druhů a mnohé další, které zde prezentovány nejsou.
Semenářské umění mi natolik učarovalo, že po mnoha letech pěstování semen pro vlastní potřebu a po tříletém lektorování Semínkového kurzu, se nyní semenářství věnuju profesionálně. Stal se ze mě oficiálně registrovaný osivář a mohu Vám tedy legálně prodávat semínka registrovaných odrůd. Z čehož mám opravdu radost. Foto: Čištění semen hrachu.
Co se týče špatně dostupných neregistrovaných odrůd, stále mě zajímají a budu se jim i nadále věnovat. Ty nejzajímavější z nich budu postupně registrovat a obohacovat jimi nabídku. Již nyní Vám mohu nabídnout dvě nové odrůdy, které se mi podařilo zaregistrovat do Státní odrůdové knihy. Extrémně ranou odrůdu rajčete Latah a výtečnou odrůdu sladkoplodé dýně Sweet Meat Oregon Homestead, kterou vyšlechtila Američanka Carol Deppe. Obě jsou zahrnuty v nabídce níže.
Semínkům se spolu se mnou věnuje také moje žena Maruška, která s Vámi bude komunikovat při vyřizování objednávek. Foto: Množitelské porosty v neprůmyslové produkci semen.
V ČEM JSME JINÍ?
Náš přístup k výběru odrůd, produkci a zpracování semínek se od většiny semenářských firem liší v následujících pěti ohledech:
1) Nabízíme neprůmyslové odrůdy
Snažíme se nabízet zejména odrůdy, o nichž víme, že jsou opravdu dobré pro zahrádkáře, ekologické pěstitele a permakulturní hospodaření, tedy obecně pro pěstování v neprůmyslových podmínkách.
Většina dnes komerčně dostupných odrůd se šlechtí v průmyslových podmínkách pro masové využití v konvenčním chemizovaném zemědělství. Jsou proto do určité míry adaptované na průmyslové technologie pěstování. Například na používání pesticidů proti chorobám a škůdcům, regulaci plevelů pomocí herbicidů, používání syntetických hnojiv, mechanizovanou sklizeň apod. Takové odrůdy jsou šlechtěny primárně pro potřeby konvenčního průmyslového zemědělství, nikoli pro potřeby zahrádkářů, ekologických zahradníků či permakulturních pěstitelů. Většina komerčně dostupných odrůd nabízených dnes zahrádkářům v líbivých barevných pytlících bohužel spadá do kategorie průmyslových odrůd.
Naše odrůdy jsou testovány v neprůmyslových podmínkách. Než zařadíme do nabídky semínka jakékoli nové odrůdy, testujeme odrůdu v našich zahradách bez použití chemie a průmyslových hnojiv. Pokud jsme schopni odrůdu v takových podmínkách vypěstovat a jsme s ní spokojeni, nabídneme ji. V opačném případě nikoli.
2) Nepoužíváme chemii
Naše osivo nemoříme. Při pěstování semínek nepoužíváme herbicidy – postřiky proti plevelům. Plevele regulujeme mechanicky motykou, plečkou nebo mulčem. Nepoužíváme pesticidy – postřiky proti škůdcům, ani fungicidy – postřiky proti plísním a houbovým chorobám. Odrůdy závislé na chemii nejsme tudíž schopni vypěstovat a v naší nabídce je nenajdete.
3) Nabízíme pouze nehybridní osivo
V naší nabídce najdete jen osivo volně opylovaných, tedy nehybridních odrůd vhodných k semenaření. Hybridní odrůdy, označované někdy jako „F1“, neprodáváme. Takové odrůdy se nedají semenařit, neboť nejsou geneticky stabilní a při přesévání z roku na rok si neuchovávají své vlastnosti. Musíte si je vždy znovu kupovat. To vede k závislosti pěstitelů na semenářských firmách. My jdeme proti trendu hybridizace osiv. Jakmile si jednou koupíte semínka některé z našich nehybridních odrůd, můžete si odrůdu snadno namnožit a semínka již nemusíte kupovat.
4) S odrůdami máme osobní zkušenosti
Odrůdy, které nabízíme, sami používáme, známe jejich nároky a vlastnosti, často je máme doma na stole. Víme, jak rostou, i jak chutnají. Nabízíme to, co máme sami vyzkoušené.
5) Veškerá semínka pěstujeme sami na území ČR
Řada semenářských firem pěstuje osivo mimo ČR v odlišných podmínkách, než ve kterých se z něj následně pěstuje zelenina. Některé firmy semínka kupují v zahraničí, aby je prodávaly našim pěstitelům. Nejsme překupníci osiv. Veškerá nabízená semínka jsme sami vypěstovali na našem pozemku na Hané v podmínkách ČR. Jiná než vlastní semínka neprodáváme. Foto: Péče o semenářské záhony.
JAK OBJEDNÁVAT?
Nabídka semínek z tohoto katalogu byla přesunuta na nový e-shop permaseminka.cz, kde si můžete koupit semínka většiny níže popsaných odrůd či druhů a mnohé další, které zde prezentovány nejsou.
Foto: Do těchto papírových pytlíků balíme semínka.
NABÍDKA
Nabídka odrůd v tomto katalogu je zatím skromná, ale postupně ji budeme rozšiřovat a obohacovat o nové zajímavé odrůdy a druhy.
Za názvem druhu či odrůd stojí vždy počet semen v balení a cena, za kterou je balení prodáváno. U některých odrůd se nám podařilo namnožit jen limitované množství osiva, proto je semínek menší množství.
Veškeré nabízené osivo má otestovanou klíčivost. Neklíčící semínka neprodáváme. Špatně klíčící semínka jsme buď vyřadili, nebo to u nich výslovně uvádíme a poskytujeme je v trochu větším množství.
OKURKA SETÁ, Dekan
Protože nehybridní odrůdy okurek zcela vymizely z katalogů většiny osivářských firem, jsme opravdu rádi, že se nám podařilo vypátrat v kolekci rakouské organizace Noemova Archa osivo této vzácné nehybridní odrůdy. Její výhodou je, že si při přesévání uchovává své vlastnosti. Můžete si ji tedy množit sami a nemusíte si kupovat semínka. Osivo hybridních F1 odrůd se semenařit nedá. Pěstitel si ho musí vždy znovu nakoupit.
Odrůda Dekan je původem z nedávno ještě ukrajinského Krymu. Nasazuje protáhlé plody délky až 17 cm. Má univerzální využití. Hodí se ke konzumaci za syrova, k nakládání i kvašení. Vykazuje částečnou odolnost vůči padlí.
Semenaření: Plody na nejlepších rostlinách nechejte přezrát. Jakmile zežloutnout a počnou měknout, vydlabejte z nich do nádobky semínka, zalejte vodou a nechejte v teple tři dny vykvasit. Properte, vysušte a uložte.
OKURKA ANGURIA (Cucumis Anguria)
Anguria je jiný druh než známé nakládačky či salátovky, patří ale do stejného rodu cucumis. Oproti klasické okurce má menší plody, které ale nasazuje ve větším množství. Délka plodů činí 4 – 5 cm. Tahle odrůda má na rozdíl do okrasných okurek anguria, nabízených například Semem, částečně potlačenou bodlinatost a mladé plody jsou tudíž vhodné k jídlu. Konzumují se syrové, ale zdaleka nejlepší jsou fermentované. Doma z nich vyrábíme opravdu luxusní kvašáky (na fotce vpravo).
Plody sklízíme za mlada, než jim začne žloutnout slupka, v době, kdy mají nezralá semena. Starší plody získávají nakyslou příchuť. Se sklizní proto neotálíme.
Pěstujeme jako známou okurku setou. Předpěstujeme sazeničky a ven vysazujeme po zmrzlých v druhé polovině května.
KIWANO (Cucumis Metuliferus) / vyprodáno!
Raritní africká liána příbuzná s okurkou. Její plody jsou ve zralosti žlutooranžové s tupými bodlinami na slupce, uvnitř světle zelené. Plně vyzrálá šťavnatá dužina má sladkokyselou chuť, která připomíná exotické ovoce. Skvělá je do ovocného salátu. Rozkrojené plody se šlehačkou podáváme jako dezert. Nezralá dužina ze zelených plodů chutná více po okurkách a není příliš sladká.
Pěstování: Kiwano vyžaduje velmi slunné a teplé stanoviště. Při pěstování venku na záhonech dozrává sporadicky, nespolehlivě a v některých letech zůstává většina plodů zelených (u nás na Hané). Proto doporučujeme pěstovat raději ve skleníku či fóliovníku. Pěstování i nároky na plochu jsou podobné jako u našich okurek. Zralé plody mají jasně oranžovou barvu. Nedozrálé plody můžeme nechat za oknem dojít.
Semena v tomto balení mohou být v důsledku sušení na rezavých sítech narezlá, ale na jejich kvalitu to nemá žádný vliv. Klíčivost jsme testovali a je vynikající. Dosahuje 99%.
HRÁCH
Hrách vyséváme již koncem března či začátkem dubna, neboť má rád chladné a vlhké počasí. Na rozdíl od fazolí zvládá jarní mrazíky. Semena klademe do řádku cca 5 cm od sebe k opoře 5 cm hluboko. Cukrový hrách se konzumuje včetně lusků, která neobsahují vlákno. Dřeňový hrách má jedlé semena, lusky obsahují vlákno.
Semenaření: Nehybridní osivo hrachu, které zde nabízíme, si můžete snadno namnožit sami. Nejpěknější lusky na nejlepších rostlinách nechejte plně vyzrát, uschnout, otrhejte je a vyloupejte z nich semena.
HRÁCH CUKROVÝ, Golden Sweet
U nás doma jedna z nejoblíbenějších odrůd hrachu. Bohatě plodí. Na dlouhých lodyhách nasazuje jedlé žluté lusky vynikající slaďoučké a křupavé chuti. Mohou se jíst syrové (tak je máme nejraději), vařené či osmahnuté na pánvi. Citrónově žlutá barva činí lusky dobře viditelnými, což usnadňuje sklizeň. Dekorativní fialové květy. Výška 150 – 180 cm. Vyžaduje oporu.
HRÁCH DŘEŇOVÝ, Blauwschokker / zásoba semen vyprodána!
Pozoruhodná odrůda hrachu s nádhernými modrofialovými květy a dekorativními temně fialovými lusky. Dorůstá výšky 1,5 – 2 m. Vyžaduje oporu. Odrůda Blauwschokker má méně sladký hrášek než jiné odrůdy, což může být výhodou při použití do polévek, kde sladká chuť někdy vadí. U dřeňového hrachu lusky nejsou jedlé, konzumují se pouze semena.
FAZOL KEŘÍČKOVÝ, Černá Želva (Black Turtle) / vyprodáno!
Keříčková odrůda pěstovaná na zrno. Drobná černá semena mají po uvaření hutnou masitou chuť, díky níž jsou skvělou náhražkou masa ve vegetariánských pokrmech. Rostliny dorůstají výšky cca 60 cm. Oproti jiným keříčkovým odrůdám mají výhodu v tom, že jsou stabilní, nepoléhají, takže fazolové lusky se nedotýkají země a mnohem méně plesniví. Omezené množství osiva, které si však můžete do dalších let namnožit sami, neboť se jedná o nehybridní odrůdu.
FAZOL KEŘÍČKOVÝ, Tomacevski / zásoba semen vyprodána!
Keříčková odrůda s listy velkými jako dlaň, plochými lusky a středně velkými semeny béžového zbarvení s černým či hnědým vzorem. Původem ze Slovinska. Primárně pěstovaná na zrno, přičemž hodně mladé zelené lusky lze rovněž vařit jako zeleninu. Dorůstá výšky přibližně 80 cm.
Pěstování: Sejeme do hnízd po třech semenech ve sponu 30 na 60 cm. Okopáváme a k mladým rostlinám nahrnujeme hlínu, aby se nevyvracely. Na zrno sklízíme postupně v několika sklizňových vlnách vždy plně zralé suché lusky.
Původní osivo této odrůdy použité k namnožení semínek v tomto balení bylo získáno od společnosti ReinSaat, která nabízí odrůdy adaptované pro potřeby organického zemědělství.
FAZOL TYČKOVÝ, Blauhilde / Zásoba semen vyprodána!
Velice plodná a výnosná odrůda ideální na malé zahrádky s limitovanou rozlohou půdy. Skýtá nádherné, fialově zbarvené, protáhlé lusky, které po uvaření zezelenají. Lusky sklízíme za mlada, odkrojíme jim špičky a vaříme jako zelené fazolky. Odrůda pro postupnou průběžnou sklizeň až do zámrazu.
Výhodou tyčkových odrůd oproti keříčkovým je, že dosahují vyšších výnosů a mnohem méně jim plesniví lusky, obzvlášť při deštivém počasí. U nás na Hané tato odrůda dorůstá délky 2,8 m a vyžaduje oporu vysokou alespoň 2 metry.
Původní osivo této odrůdy použité k namnožení semen v tomto balení bylo získáno od společnosti ReinSaat, která nabízí odrůdy adaptované pro potřeby organického zemědělství.
TYKEV OBECNÁ, Costates Romanesco / 50 Kč
Stará italská odrůda cukety pěstovaná pro sklizeň nedozrálých plodů a jedlých samčích poupat. Tvoří mohutné keříčky, které jako by se vracely do své původní pnoucí formy. Carol Deppe ji ve své knize Nezdolný zahradník popisuje jako nejlepší odrůdu k sušení. Za tímto účelem sklízíme mladé plody v době, kdy jim ještě nedozrála semena. Krájíme na plátky, sušíme a používáme na zahuštění polévek, do fazolového guláše apod.
Jedlá poupata: Nerozvinutá poupata lze nadívat, smažit či vařit.
Pěstování je podobné jako u ostatních tykvovitých. Vyséváme koncem dubna či začátkem května, chráníme před mrazíky, slimáky a jinými živly, které by mohly mladé rostlinky poškodit. Přihnojujeme například směsí vody, moči a zkvašených slepičinců.
TYKEV VELKOPLODÁ, Sweet Meat Oregon Homestead / Zásoba semen vyprodána!
Chuťově zcela výjimečná odrůda vhodná k pečení, jako příloha k masu či na polévku. Vyniká sladkou chutí a mohutnou dužninou. Odrůdu vyšlechtila Carol Deppe v USA ve státě Oregon dle zásad organického šlechtění. Plody mají šedozelenou slupku, uvnitř jsou však sytě oranžové. Dosahují hmotnosti 4 až 10 kg a lze je skladovat déle než hokkaida. Uložené v suchu a teple vydrží až jeden rok.
Velká semena této dýně dobře klíčí i za chladného počasí. Jsou proto vhodná k přímému výsevu koncem dubna či začátkem května. Nemusíte předpěstovávat sazeničky! Mladé rostliny v květnu chraňte před mrazíky.
Platí pro tuto odrůdu: Jedná se o tzv. “otevřené osivo“. Jeho nákupem souhlasíte s tímto závazkem: “Otevřené osivo můžete využívat jakýmkoli způsobem. Na oplátku se zavazujete neomezovat další využití tohoto osiva či jeho odvozenin patenty, licencemi, ani žádnými jinými způsoby a zahrnout tento závazek do jakéhokoli převodu tohoto osiva či jeho odvozenin.”
TYKEV VELKOPLODÁ, Red Kuri / Zásoba semen vyprodána!
Klasický hokkaidový typ dýně vyšlechtěný v Japonsku. Dekorativní oranžovočervené plody o hmotnosti do 2 kg. Uskladněné v suchu a teple vydrží až do února.
Odrůda Red Kuri je proslulá svou jemnou kaštanovou chutí. Je dobrým zdrojem vlákniny a β-karotenu, z něhož se tvoří vitamin A. Je praktická při zpracování v kuchyni. Plody nemusíte loupat, vaří se i se slupkou. Z moučnaté dužniny je skvělá dýňová polévka.
Pěstování: Vyséváme začátkem května přímo na záhony do dobře vyhnojené půdy. Pěstujeme na slunném stanovišti. Sklízíme před příchodem prvních podzimních mrazíků. Zralé plody poznáme podle zdřevnatělé stopky.
TYKEV VELKOPLODÁ, Green Hokkaido / Vyprodáno!
Zelené hokkaido není u nás tak známé jako červenoplodé odrůdy, ale kvalitou dužniny ani chuťovými vlastnostmi za nimi rozhodně nezaostává. Naopak má oproti nim jednu výhodu. Plody této odrůdy lze skladovat déle, často vydrží až do jarních měsíců. Plody zploštělého tvaru váží 2 – 3 kg. Jsou tedy o něco větší než u většiny červených hokkaid.
MELOUN VODNÍ, Sugar Baby
Velmi raná odrůda melounu nenáročná na pěstování. Menší plody se zelenou slupkou a sytě červenou dužninou váží cca 2 kg. Naše děti by se jich mohly ujíst! Vynikající slaďoučká chuť. Uskladněné vydrží několik týdnů.
Pěstování: Melouny vyžadují maximum světla a tepla. Více než dýně či rajčata. Rostou pomalu a mají dlouhou vegetační dobu. Domácí výsev do kelímku provádíme začátkem dubna. Ven na zahradu vysazujeme po 15. květnu.
Tip: Zajistěte si vlastní semínka. Při konzumaci melounů vyplivněte pár semínek, usušte je a další sezónu nemusíte kupovat osivo.
ROKETA SETÁ (Eruca Sativa)
Roketa patří mezi tzv. samovýsevné rostliny, které se v zahradě snadno se množí samy. Je to jedna z nejsnadněji pěstovatelných listových zelenin. Svižně klíčí a rychle roste. Doslova jako plevel. Ovšem jedlý a chutný plevel. Její křehké pikantní lístky můžeme používat takřka denně ke zpestření či dochucení pokrmů. Skvělé jsou například v kombinaci s rajčaty či sýrem (kozím).
Roketový záhonek zakládáme co nejblíže obydlí na snadno dostupném místě, například vedle terasy či u vstupu do domu, abychom se při každodenní sklizni listů příliš nenaběhali.
LEBEDA ZAHRADNÍ / zásoba semen vyprodána!
Lebeda s nafialovělými listy, které na zahrádce poutají pozornost. Nutričně velmi výživné listy lze jíst syrové například v salátech, nebo vařené jako špenát či v polévce. Nejchutnější jsou listy z mladých nízkých rostlin. Necháme-li lebedu plně vyvinout, dosáhne výšky až 2 m.
Semena mají trošku horší klíčivost jen cca 69 %. Dáváme jich proto do balení o něco větší množství a při výsevu, prosíme, počítejte s tím, že přibližně 1/3 nevyklíčí.
Semenaření: Lebeda je samovýsevná rostlina. Semínka proto nemusíte vůbec sklízet. Stačí, když necháte několik nejlepších rostlin vykvést, zajistíte jim oporu proti vylomení a rostliny se vysemení. Pokud semena dopadnou na holou půdu, další rok vyklíčí a vzejde nová generace. Téměř bez práce.
CIBULE ZIMNÍ – SEČKA (Allium Fistulosum)
Na zahradě ji lze pěstovat po celý rok jako trvalku. Protože pochází ze Sibiře, je plně mrazuvzdorná. Má ráda slunné stanoviště a nepřemokřenou půdu. V Norsku se sečka tradičně používala k osazování zelených střech. Již časně zjara raší ze země a skýtá zahradníkovi svou výživnou nať plnou vitamínů a minerálů. Vyznačuje se zejména vysokým obsahem vitaminu C.
Sečku pěstujeme podobně jako pažitku. Vyséváme brzy na jaře, první rok necháme rozrůst a druhým rokem počínaje sklízíme šťavnaté duté listy. Seřezáváme podle potřeby několikrát do roka. Sečka se snadno množí dělením trsů. Necháme-li ji vykvést, vytvoří černá semena, která můžeme použít k výsevu další rok. Semena dobře klíčí i bez stratifikace.
OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ (Silybum Marianum) / vyprodáno!
Jedlý bodlák ostropestřec je ceněný zejména pro svá léčivá semena, ale má jedlé rovněž mladé listy či poupata. Semena obsahují účinnou látku sylimarin, která dokáže regenerovat játra a léčit jaterní choroby. Podávají se namletá s medem.
Na zahradě je nepřehlédnutelný. Má nádherné fialové květy, které přitahují pozornost. Pěstování je snadné. Výsev provádíme na jaře v dubnu “na husto” do řádků vzdálených 50 cm. Po vzejití jednotíme rostliny v řádku na cca 30 cm. Ostropestřec dorůstá výšky 1 – 2 metry. Jakmile se na květech objeví bílé chmýří, můžeme začít se sklizní. Zahradnickými nůžkami ošmikáme špičky květních stvolů se semeny, necháme je pořádně vyschnout a vydrolíme z nich semena. Pracujeme v rukavicích, abychom se chránili před trny.
Klíčivost je horší, jen 59% proto dáváme více semen. Normálně bychom dali 25 semen, ale dáváme jich 50, aby Vám alespoň 25 vyklíčilo.
RAJČATA
Rajčata vyséváme v průběhu března doma za okno. K rychlému vyklíčení zajistíme teplotu 20 až 25 °C. Při teplotě pod 15 °C klíčí semena špatně nebo vůbec! Ven vysazujeme po zmrzlých v druhé polovině května. U keříčkových odrůd nevylamujeme výhony.
RAJČE KEŘÍČKOVÉ, Latah
Ještě nedávno v ČR prakticky nedostupná odrůda, kterou se nám koncem minulého roku podařilo zaregistrovat a můžeme Vám ji proto nabídnout! Latah je extrémně raná keříčková odrůda, díky níž můžete sklízet zralá rajčata dříve než Vaši sousedi:-) Latah je nejranější ze všech odrůd dosud testovaných u nás na zahradě. Dozrává přibližně padesát dní po výsadbě. Ideální pro venkovní pěstování bez chemie, neboť plody této odrůdy uzrají dříve, než udeří plísňové choroby.
Nenáročná na pěstování. Nevyžaduje oporu. Boční výhony se nevylamují. Červené plody velikosti meruňky jsou výtečné do salátů i na přímý konzum.
RAJČE TYČKOVÉ, Black Cherry
Drobnoplodé rajče koktejlového typu s menšími plody tmavě červené až temně fialové barvy, které nasazuje na mohutných trsech. Vynikající slaďoučká chuť, jedna z nejlahodnějších odrůd.
Pro svou výtečnou chuť se vyplatí pěstovat, i když za deštivého počasí trpí praskáním plodů. Omezit praskání lze pěstováním na stanovišti chráněném před deštěm, pod přesahem střechy u jižní zdi domu, ve skleníku, fóliovníku, nebo vytvořením jednoduché stříšky nad rostlinami. Ochrana před deštěm zároveň funguje jako prevence proti plísni bramborové, jedné z nejhorších rajčatových chorob. Tyčkové rajče, vyžaduje oporu.
RAJČE DIVOKÉ, Červené
Při srovnávacím testování dvanácti různých odrůd divokých rajčat v roce 2015 nám tato odrůda vyšla jako jedna z nejchutnějších a po gastronomické stránce překonala většinu ostatních divokých a veškeré klasické odrůdy. Lahodnost této odrůdy oceňuje každý, kdo ji okusil. Svou výtečnou slaďoučkou chutí si získala oblibu rovněž u našich dětí, které na zahradě rády ozobávají drobné plody přímo z porostů.
Odrůda je prověřená mnohaletým pěstováním v neprůmyslových podmínkách pro potřeby naší domácnosti. Pravidelně u ní pozorujeme vyšší odolnost vůči plísni bramborové než u klasických odrůd. Balíček obsahuje 15 semen.
RAJČE DIVOKÉ, Žluté
Odrůda z kolekce jednoho rakouského sběratele rajčatových semen. Drobné plody, ale větší než u odrůdy Divoké červené. Dosahují velikosti 1,8 – 2 cm. Plody při dozrávání nejprve žloutnou, později oranžoví. Plně vyzrálé žlutooranžové plody mají výtečnou slaďoučkou chuť. Balíček obsahuje 15 semen.
RAJČE DIVOKÉ, Mix odrůd
Tohle je speciální balení deseti různých odrůd divokých rajčat, které se liší velikostí a barvou plodů, chutí, odolností vůči chorobám, výškou porostu, raností a také svým původem. Najdete mezi nimi odrůdy z Texasu, Havaje, Argentiny a Peru – tedy z míst, kde bylo rajče domestikováno.
Balení obsahuje dvě semínka od každé z deseti odrůd, tedy celkem 20 semen. Neobsahuje semínka odrůd Divoké červené a Divoké žluté, které jsou zde v nabídce samostatně. Jedná se o extrémně rozmanitou směs, díky níž můžete vyzkoušet a porovnat dalších deset odrůd divokých rajčat, které u nás nejsou běžně vůbec dostupné. Nebylo snadné tyto odrůdy vypátrat a získat. Od každé z nich se nám podařilo namnožit jen omezený počet semínek, která nyní nabízíme v limitovaném množství jako součást Mixu odrůd.
Mix odrůd můžete použít k vytvoření vlastní odolné krajové odrůdy, která bude adaptovaná na podmínky Vaší zahrady a na Váš styl zahradničení. Podrobnější návod, jak při tom postupovat, najdete v tomto článku. Foto: Pytlíkování semínek Mixu odrůd, kdy do každého balení přijdou přesně dvě semínka od každé odrůdy.
MOCHYNĚ DUŽNOPLODÁ FIALOVÁ
Ačkoli je u nás mochyně málo známou plodinou, v Mexiku měla kdysi významnější postavení než rajče. Mochyně je důležitou součástí tradiční omáčky Salsa Verde připravované v mexickém stylu. Plody mochyně mají vysoký obsah pektinů, takže dobře želírují a hodí se k přípravě džemů či marmelád. Konzumují se rovněž syrové a lze je sušit podobně jako rajčata. Tato odrůda má fialově zbarvené plody, které se vyznačují sladší chutí než zelenoplodé kultivary.
Mochyni pěstujeme podobně jako rajčata. V březnu předpěstujeme sazeničky a v druhé polovině května vysazujeme ven na záhony. Podle potřeby zajistíme oporu, aby se rostlinám pod tíhou plodů nevylamovaly výhony. Mochyně je cizosprašnou rostlinou. Pěstujeme proto dvě a více rostlin pohromadě, abychom zajistili dostatečné opylení. Jedna osamocená rostlinka nemusí vůbec zaplodit.
JALAPEŇO, Paprika roční
Jedna z nejpopulárnějších chilli papriček na světě. V porovnání s ostatními chilli papričkami jsou jalapeňos spíše mírně pálivé. Jejich pálivost dosahuje 2500 – 6000 Scovilleových jednotek pálivosti. Některé plody však nepálí vůbec. Plody jsou menší, dorůstají 5 – 8 cm, zráním červenají. Konzumují se buď syrové, nebo sušené, ale nejlepší jsou ještě za zelena naložené ve slanokyselém nálevu.
Předpěstované sazenice vysazujeme na záhony v druhé polovině května. Mezi chilli papričkama jedna z ranějších odrůd. Výška rostlin cca 40 cm.
——————————————————————————————————————————————————
O autorovi: Marek Kvapil zahradničí na svém pozemku na Hané. Je lektorem a organizátorem těchto kurzů: Semínkový kurz / Design permakulturní zahrady / Základy potravinové bezpečnosti.