Česnek kuchyňský

Pokud se něco vyplatí pěstovat, potom česnek. V kuchyni nenahraditelný, domácí lék, přírodní antibiotikum, skvělý zdroj vitaminů a minerálů na zimu, surovina na výrobu protiplísňových postřiků. Přebytky česneku lze výhodně prodat na trhu.

Český česnek je jedna z mála natolik ceněných plodin, že se ji vyplatí pěstovat po staru s vysokým podílem ruční práce a minimální mechanizací. Český česnek řadím mezi tzv. luxusní potraviny.

Účinky česneku

Je pozoruhodné, že kultury, které nikdy nepřišly do kontaktu, dospěly k podobným závěrům o léčivých účincích česneku. Věda dnes potvrzuje, že česnek patří mezi nejlevnější způsoby prevence kardiovaskulárních onemocnění, funguje jako přírodní antibiotikum, posiluje imunitu, má antikancerogenní účinek (proti rakovině), chrání játerní tkáň a mozkové buňky před poškozením a odumíráním. Experimentálně bylo dokonce prokázáno, že česnek obsahuje látky, které nás chrání proti radiaci a dlouhodobému toxickému poškození.

Zkrátka a dobře ideální partner z rostlinné říše do doby jedové :- ).

Základní dělení česneku

Existují tři základní typy  kuchyňského česneku (Allium sativum).

1) Paličáky, které tvoří květní stvol s pacibulkami. Jsou určeny především k podzimní výsadbě. Jejich skladovatelnost je průměrná až podprůměrná.

Foto: Květ s pacibulkami tvoří jen paličáky.

2) Nepaličáky širokolisté, které květní stvol nemají a tvoří velké cibule. Výnosy mají nadprůměrné a skladovatelnost dobrou. Tyto česneky se obvykle vysazují rovněž na podzim.

3) Nepaličáky úzkolisté, které také nekvetou a dělají tenké srpovitě prohnuté stroužky. Vysazují se na jaře. Jejich skladovatelnost je nadprůměrná, výnosy průměrné až podprůměrné.

Sázení česneku

Česnek lze sázet buď na podzim nebo na jaře. Z podzimní výsadby bývají vyšší výnosy než z jarní. Výhodou jarních odrůd nepaličáků je, že je lze sázet již na podzim, aniž by se snížila jejich skladovatelnost. Naopak zimní odrůdy paličáků se při jarní výsadbě nemusejí vždy plně vyvinout. Stává se, že vytvoří jen jednu kulatou cibuli nerozdělenou na stroužky. Jak u paličáků tak u nepaličáků je tedy výhodnější podzimní výsadba.

Foto: Rozdělené stroužky česneku nachystané k výsadbě.

Podzimní výsadba ovšem skýtá jedno úskalí. Provede-li se příliš brzy, česnek může vzejít předčasně již na podzim a v zimě ho může poškodit mráz. Česnek by měl do zimy zůstat pod zemí. Ideální termín výsadby je přibližně polovina října. Já osobně ale s podzimní výsadbou nespěchám. Počkám klidně až do listopadu. Jen nesmí zamrznout půda. Loni (2013) jsem dokonce dosazoval ještě i po Vánocích. Byla mírná zima.

Vůbec nejhorší je pro česnek teplý nástup zimy s následnými holomrazy. Když není půda chráněná peřinou sněhu, může dojít k poškození stroužků mrazem. Při tuhých holomrazech má proto význam chránit česnekové záhony třeba chvojím nebo mulčem.

Foto: Před holomrazy můžeme česnekový záhon ochránit chvojím.

Před výsadbou rozdělím nasušené palice na jednotlivé stroužky. Česnek se sází do sponu přibližně 10 × 30 cm a do hloubky asi 6 cm. Lepší je sázet česnek hlouběji než mělce. Nic se tím nepokazí. Při plytké výsadbě může předčasně vzejít a vymrznout. Sázíme jednotlivé stroužky buď do vyhrábnuté rýhy nebo pomocí sázecího kolíku špičatým koncem vzhůru. Při použití sázecího kolíku je důležité stroužky pořádně zatlačit do ďolíku, aby nezůstaly viset v prostoru – špatně by kořenily.

Foto: Sázení česneku do ďolíků vytlačených sázecím kolíkem.

Čas sklizně

U paličáků je důležité v průběhu vegetace vylámat květní stvoly. Zvýšíme tím výnosy. Chceme, aby rostliny ukládaly energii do stroužků a nikoli do květů s pacibulkami.

Foto: U paličáků vylamujeme zakroucené květní stvoly.

Přesto na několika rostlinách zakroucené stvoly nechávám. Jejich vztyčení a napřímení totiž signalizuje, že nastal čas sklizně. U nepaličáků poznáme optimální dobu sklizně tak, že přibližně polovina rostlin má nať polehlou na zemi.

Foto: Vztyčené květní stvoly signalizují čas sklizně.

Sklizeň a sušení

Nejlepší je počkat se sklizní česneku na suché a slunné počasí. Postupuji tak, že česnek za pomoci rýče vytahám ze země a palice včetně natí nechám pár hodin ležet na slunci, aby lehce zaschly.

Potom česnek svážu do svazků po deseti až patnácti kusech a zavěsím někam pod střechu k doschnutí. Po jednom až dvou měsících by měl být česnek suchý. Finální zpracování spočívá v ořezání kořínků a zkrácení natě na pět centimetrů.

Domácí biopostřik proti plísním

Česnek je proslulý svými antimykotickými účinky. Obsahuje látky, které chrání před houbovými chorobami. Používá se proto jako surovina na výrobu postřiku například proti plísni bramborové, která je jednou z nejrozšířenějších chorob rajčat a brambor.

Na jeden litr výluhu budeme potřebovat přibližně 80 gramů česneku (stroužky z přibližně jedné a půl větší palice). Stroužky rozmačkáme do nějaké nádoby, zalejeme vařící vodou a necháme minimálně pět hodin odstát. Potom přecedíme a aplikujeme preventivně postřikovačem na rostliny. Důležité je nanést výluh i na spodní části listů.

Foto: Rozmačkané stroužky spaříme vroucí vodou a výluh nechám odstát.

Závěrem k množení česneku

Česnek se obvykle množí vegetativně, tedy stroužky, jak je to popsáno i v tomto článku. Paličáky lze množit rovněž pacibulkami, což ale trvá několik let. Zajímavý a málo známý způsob množení je semínky (nikoli pacibulkami), s nímž momentálně experimentuji. Časem k tomu snad budu schopen napsat něco víc.

——————————————————————————————————————————————————–

O autorovi: Marek Kvapil zahradničí na svém pozemku na Hané. Je lektorem a organizátorem těchto kurzů: Semínkový kurz / Design permakulturní zahrady / Základy potravinové bezpečnosti.

——————————————————————————————————————————————————–

Použité a doporučeníhodné zdroje pro další studium:

17 Responses to Česnek kuchyňský

  1. Česnekový postřik says:

    Zdravím,
    máte vlastní zkušenosti s česnekovým postřikem na rajčatech? Minulý rok jsem (studený) výluh vyráběl i aplikoval, ale výsledek nebyl nějak výrazný. Zdálo se mi, že se plíseň na nějakou dobu přestala šířit , ale ústup jsem nepozoroval. Po následném zhoršení počasí a rozšíření plísně i na plody, jsem raději nezasažené rajčata obral ještě zelené, ale i ta mi při dozrávání doma často hnila. Myslíte, že jsem aplikoval postřik pozdě? Podařilo se vám po aplikaci postřiku plíseň zcela eliminovat?
    Díky
    O. Vavříček

    • Marek Kvapil says:

      Česnekový postřik by se měl aplikovat preventivně, tedy ještě před tím, než se plíseň začne šířit. Loni jsem ho použil na několik desítek rajčat, ale bohužel jsem ošetřil všechny rostliny, takže jsem neměl srovnání. Plíseň nakonec udeřila, ale největší problém jsem měl s praskáním plodů. Účinek česnekového postřiku určitě nebude tak silný jako účinek komerčních chemických postřiků…

  2. poznámka says:

    malá poznámka: neříká se ďolík, ale důlek nebo dolík. Ale to je slovíčkaření. Jinak díky za skvělý článek.

  3. Martin says:

    Díky za další pěkný článek. S česnekem také dělám pokusy, v současnosti zkouším nastýlání u pár metrů čtverečních nastýlání, polovina byla zamulčovaná přes zimu, polovina vůbec, no a těch cca 6 m2 jsem pokusně nechal doposud. Česnek se s tím, zdá se, docela vypořádal. Budou-li dobré výsledky, rád to rozšířím i na další plochu….Odplevelování je fakt otravné:)

    Mimochodem, semínka kuchyňského česneku? Opravdu se dají v ČR sehnat? Nějaké pokusy s česnekem, tak aby dokázal tvořit opravdová semínka a ne pacibulky, probíhají, ale zřejmě to nebude zrovna běžná praxe…:)

    K těm pacibulkám:

    http://www.k-cesnek.cz/pestovani-cesneku-z-pacibulek.php

    Stránky pana Kozáka vřele doporučím všem pěstitelům česneku. 🙂 Opravdu bohatý zdroj všech možných informací o pěstování. A také sadby pro zájemce…:)

    • Marek Kvapil says:

      To je fajn, že experimentujete s česnekem. Dejte pak vědět, k čemu jste dospěl…

      Já mám semínka od jednoho česnekového šlechtitele z USA. Asi pětina semínek vyklíčila a vyrostly z nich malé sazeničky tak jsem velice zvědav na výsledek.

  4. Vztyčené stvoly says:

    Ty vztyčené stvoly u paličáku jsou sice dobrým signálem,ale doporučuji hlídat krček ,respektive stvol hned nad cibulí.Jakmile začíná měknout,česnek vytahat ať má pacibulky vztyčené či nikoliv. Zdraví pěstitel.

  5. pěstování česneku ze semínek says:

    Pečuji nově o zahrádku, bohužel již se nemohu zeptat té, která sela…. Mám na záhoně nasetý česnek ze semínek. Je poměrně hustý, při pletí jsem vytrhla jednu sazeničku, kulička měla průměr asi 0,8 cm a opravdu říznou chuť. Nevím, jak česnek vyjednotit, na jakou vzdálenost. Nechci ho nechat, aby neměl prostor, ale zase nechci zbytečně vyházet rostlinky, které už nemám kam přesázet.Marie

  6. Klára says:

    dobrý den, mě se velmi osvědčila při pěstování česneku netkaná textilie. Nemusím se potýkat s plevelem, v zimě je dostatečně chráněn proti mrazu, černá barva textilie prohřívá půdu, pokud svítí sluníčko, a používám ji opakovaně. Zdravím Klára

  7. Mirka says:

    Zakroucené květní stvoly nevyhazujte, jsou výborné k jídlu. Raději mladší, starší stvoly jsou více vláknité. Jíme je za syrova, přidáváme je i do vaření. Rozemleté a smíchané se solí se dají uchovat a používat “zelený” česnek i v zimě.

    • Anonymous says:

      Jsou také vynikající do “číny” nebo gulášů 😛

    • Honza says:

      Také vřele doporučuji. Jen je potřeba odřiznout úzkou špičku prože při restování ztvrdne na kámen:-) dělám z nich aglio olio jak víno:-)

  8. Lenča says:

    Česnek také sázím pozdě na podzim a dle zkušeností mé pratety(90 let) celý záhon zasypu jehličím. Funguje nejen jako zimní ochrana, ale pro mě hlavně bezúdržbovost záhonu po celou dobu vegetace. Půda je pod jehličím kyprá, téměř bezplevelná.
    A protože jsem kdysi dle kamarádění rostlinek sázela česnek do meziřádků jahodníku, zasypávám jehličím i jahodníky, což se mi také osvědčilo nejen s nižší plevelností, kyprou půdou, ale také výhodným prostředím pro sběr jahod a prevencí hniloby jahod. Dle literatury by měly být jahody i aromatičtější (ale to nedokážu posoudit. Ze zahrádky byly vždy výborné.)
    Při sázení pod stroužek česneku sypu trochu písku, jelikož máme těžkou půdu.
    Mladé stvoly také zpracovávám (sekáčkem) se solí, je to výborné; škoda stvoly vyhazovat.
    Letos přidám do obruby také měsíček, jak jsem viděla u Vás.

  9. Martin says:

    Začal som pestovať cesnak – paličák, zatiaľ len jedna úroda, ale zasadil som na jeseň aj pacibuľky 🙂
    Neviem, podľa čoho sa hodnotí skladovateľnosť. Ostalo mi už len pár hlavičiek, ale na stále vyzerajú ako čerstvé, myslím, žo do ďalšej úrody by v kľude vydržali. Podľa tohto teda úzkolisté nepaličáky vydržia aj 2 roky?

  10. Gabriel says:

    Ahoj, díky za pěkný článek. Několik let používáme do záhonů s česnekem biouhel. (drť dřevěného uhlí) a neméme žádný problém s plísní. Postačí i přidávání popela z kamen kde se topí dřevem… Brdy 550m n.m. Sadba od Kozaka (Havran)

  11. Thanks a lot! This is definitely an awesome online site!|

Leave a Reply

Your email address will not be published.