V pátek 30. ledna 2015 jsem se sešel v Olomouci s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou, abych mu předal Otevřený dopis, který podepsalo 852 lidí, a probral s ním problematické aspekty současné osivářské legislativy. Jak jednání dopadlo?
Úvodem bych chtěl poděkovat všem, kteří připojili svůj podpis k Otevřenému dopisu ministrovi zemědělství o potřebě změny osivářské legislativy a dopis mi doručili poštou či na email.
Foto: Otevřené dopisy ministrovi s Vašimi podpisy na stole u mě doma. Někteří přiložili i semínka neregistrovaných odrůd.
Celkem se sešlo 852 podpisů. Dopis podpořili mimo jiné lidé z akademických kruhů na Mendělově Univerzitě v Brně, zaměstnanci městských úřadů, krajinní architekti, účastníci kurzu Jaroslava Svobody, pedagogičtí pracovníci, zemědělci, zahrádkáři a mnohé osoby z téměř dvaceti pražských i mimopražských neziskovek jako jsou Hnutí Duha, KOMPOT, Kuchyňka o.s., PRO-BIO LIGA, Ekumenická akademie, PermakulturaCS, Český zahrádkářský svaz, Český svaz ochránců přírody, Ekologický Institut Veronica, Hnutí Brontosaurus, Permalot, Jsme kreativní o.s., FairPlay Fryšták o.s., Diakonie, DOZP, spolek Světakraj, Jóga v denním životě, OS Dobromysl, OS Přírodní zahrada.
Všem Vám, kteří jste se jakkoli podíleli na sbírání podpisů či sami dopis podepsali, patří mé vřelé díky.
Jak dopadlo jednání s ministrem zemědělství?
Foto: S ministrem zemědělství Marianem Jurečkou v jeho olomoucké kanceláři.
Na schůzce jsem shrnul ministrovi Marianovi Jurečkovi své výhrady vůči osivářskému zákonu 219/2003 Sb., popsal změnu navrhovanou v dopise a předložil mu štos Otevřených dopisů s podpisy. Ministr mě vyslechl a částečně vyjádřil pochopení. Zároveň ovšem jako vystudovaný rostlinolékař vyjádřil také obavu z dopadů na polní výrobu. Vyslovil názor, že by si dokázal představit zrušení nebo snížení poplatku za registraci odrůd. Zdůraznil nicméně, že je to na další jednání s příslušnými orgány ministerstva.
Ministr hned zavolal na Ministerstvo zemědělství řediteli Sekce zemědělských komodit, panu Petru Jílkovi, informoval ho o našem jednání a požádal ho o společnou schůzku se mnou a s někým z Ústředního a kontrolního ústavu zemědělského. Poprosil ho, aby mi vyšli vstříc a abychom se dobrali nějakého kompromisního řešení. Ministr mi nakonec poskytl na pana Jílka telefon, abych mu mohl zavolat a domluvit termín schůzky.
Protože jsem jel z ministrovy olomoucké kanceláře rovnou do Prahy, kde jsem měl lektorovat víkendový kurz Design permakulturní zahrady, hned jsem panu Jílkovi na Ministerstvo zemědělství zavolal a domluvil si s ním schůzku na pondělí. V Praze jsem potom zůstal o jeden den déle a v pondělí šel na Ministerstvo zemědělství.
Jak dopadlo další jednání na Ministerstvu zemědělství?
Jednání u pana ředitele Petra Jílka v Sekci zemědělských komodit se zúčastnila rovněž paní Barbora Dobiášová, ředitelka Odboru osiv a sadby z Ústředního a kontrolního ústavu zemědělského, s níž jsem si již dříve vyměnil několik emailů. Jednání trvalo přibližně hodinu a jeho závěr lze shrnout do čtyř bodů:
1) Bylo dohodnuto, že Ministerstvo zemědělství prověří, zda je zákon 219/2003 Sb. v souladu s Mezinárodní smlouvou o rostlinných genetických zdrojích, zejména s článkem 4 a s článkem 9 této smlouvy, v němž jsou popsána práva zemědělců na prodej a výměnu semen včetně závazku, že smluvní strany budou tato práva podporovat a chránit. Existuje podezření, že zákon 219/2003 Sb. nebyl v tomto ohledu dosud uveden do souladu se závazky, které pro ČR i EU plynou z podpisu Mezinárodní smlouvy o rostlinných genetických zdrojích.
2) Ministerstvo zemědělství projedná možnost zrušení nebo snížení poplatku 2000 Kč za podání žádosti o registraci odrůdy v kategorii podle paragrafů § 35a nebo § 35b (tzv. uchovávané nebo amatérské odrůdy, u kterých je méně přísný režimem). Další poplatky za zkoušení těchto odrůd v rámci registračního řízení nebudou účtovány, pokud budou známy vedle názvu odrůdy a jejího popisu informace založené na praktických zkušenostech s pěstováním, množením a využíváním odrůdy.
3) Ministerstvo zemědělství začne jednat s Českou genovou bankou o revizi Standardní dohody o poskytování genetických zdrojů takovým způsobem, aby bylo možné odrůdy získané z České genové banky za určitých podmínek registrovat a uvádět do oběhu, což dnes nelze. Naše původní staré a krajové české odrůdy proto zůstávají špatně dostupné. Podpis dohody je nezbytnou podmínkou získání rozmnožovacího materiálu neregistrovaných odrůd z České genové banky. V současné podobě Standardní dohoda zavazuje příjemce “využívat nebo uchovávat Materiál pouze pro účely výzkumu, šlechtění nebo vzdělávání pro výživu a zemědělství”.
4) Na základě výzvy paní Dobiášové jsem přislíbil, že se pokusím zaregistrovat několik neregistrovaných odrůd podle paragrafů § 35a (uchovávané odrůdy) nebo § 35b (odrůdy vyšlechtěné pro pěstování za zvláštních podmínek) a že zkusím vyrobit standardní osivo pod dohledem ÚKZÚZu, aby se vyjasnilo, jestli a kde jsou skryty překážky pro drobné producenty osiv. Paní Dobiášová přislíbila jistou shovívavost ÚKZÚZu, pro který to bude svým způsobem nová zkušenost a vyjádřila se ve smyslu, že systém bude na základě vzájemné spolupráce adaptován.
Osobně hodnotím jednání jako užitečné, racionální a vstřícné. Výsledek potom jako nadějný, byť stále otevřený.
Je jasné, že tímto celá věc zdaleka nekončí.
Nicméně další malý krok směrem ke zlepšení podmínek pro agrobiodiverzitu a drobné semenaření je v této chvíli za námi a já Vám, milí čtenáři, z celého srdce děkuji za Vaši podporu.
——————————————————————————————————————————————————
O autorovi: Marek Kvapil zahradničí na svém pozemku na Hané. Je lektorem a organizátorem těchto kurzů: Semínkový kurz / Design permakulturní zahrady / Základy potravinové bezpečnosti.
Poděkování patří Vám!
Marku, klaním se před tebou. O čem jiní jen mluví, ty dokážeš žít a měnit. Velká hybná síla…
Marku,
velmi dobrý výsledek. Máš můj obdiv a podporu, jsi šikovný.
J.
Tak to bude trvat ještě hodně let (mezitím vzniká časová škoda) – a to jestli stát ne/porušuje mezinárodní právo si přece nebude prověřovat sám – to je na arbitráž.
I to je možnost. Uvidíme, k čemu na Ministerstvu dospějí a jak to zdůvodní.
Zdá se že Vás jen tahají za nos a snaží se to co nejvíc prodloužit (možná až do doby až se budou moci vymluvit na výměnu na úřednických postech a můžete začít odznova s jinejma co tam přijdou rozhodovat o věcech a životech druhých.)
To se zdá Vám, já Vaše zdání nesdílím, ale zcela vyloučit to pochopitelně nemohu:-)
Připojuji se k díkům a přeju hodně sil a taky toho pěstitelského štěstí při výrobě standardního osiva. Budete nás informovat na Vašem webu?
palec hore
Moc si vážím vaší iniciativy, děkuju.
Dobrá práce, Maro!
Jurecka se tvari jako …” co blbnete, kde mam traktoooor?”
Jinak mas muj obdiv, me to prijde jako marnej boj.
Marku,věřím,že se dočkáš…
mam
Děláš čest lidskému druhu! Na rozdíl od těch šašků nahoře.
Držím palce a jsem na Vás pyšný, Marku. Jen ten kdo hoří může zapálit… RESPEKT a UZNÁNÍ.
Keep up the excellent job and generating the group!|
Pingback: Co jsou původní odrůdy a kde si je pořídit | CULINA BOTANICA
Kez by,ale jsem skeptik,protoze zeme co si nevladne sama je ovladana jinym(Bruselem) a tady jsou vsichni “nauceni poslouchat”,kratci,protoze vladnou korporace a monsanta…………………..takze hodnej a zlej policajt,dostanes slibeno aby byl pokoj a za chvili je jeste hur.