Abych pořád jen nepsal články, zkusil jsem protentokrát jiný způsob komunikace a natočil video. Mluvím v něm o důvodech, proč zahradničit. Třeba Vám dodá trošku energie a nadšení. Pokud přiměje jediného člověka k tomu, že si založí zahradu, budu spokojen.
Zde odkazy na dvě studie, které ve videu zmiňuji:
- Zde studie, která prokazuje, že práce na zahradě prodlužuje život a má stejný účinek na zdraví jako sport.
- Zde studie, která ukázala, že lidé, co jedli sedm a více porcí ovoce a zeleniny denně, měli až o 42% nižší riziko úmrtí, než lidé, co jedli jednu a méně porci.
Zde najdete shrnutí obsahu videa v minibrožurce (formát pdf). Pokud se Vám bude líbit, šiřte ji, sdílejte ji a zveřejňujte bez omezení dle libosti.
——————————————————————————————————————————————————–
O autorovi: Marek Kvapil zahradničí na svém pozemku na Hané. Je lektorem a organizátorem těchto kurzů: Semínkový kurz / Design permakulturní zahrady / Základy potravinové bezpečnosti.
Zdravím na Hanou. Nedá mi to, abych se k tomuto nevyjádřila 🙂
Tedy jen ke způsobu sdělení, neboť obsah se mi líbí. Zkoušení nových metod komunikace také oceňuji. Ale tento způsob podání informace se mi nelíbí. Tož kdyby byly ve videu ukázky zahrady a pěstování a mluvené slovo jen na pozadí, tak by to bylo super. Ale takhle to pro mě není přínosnější než psané slovo, naopak stále stejný obraz jen rozptyluje mou pozornost od obsahu.
Nebo je to jen tím, že raději čtu? Má na to někdo podobný názor?
Lenka
Díky za Váš názor. Za zpětnou vazbu jsem rád, i když je kritická..
ahoj Lenko, mám podobný názor jako ty. Byl bych asi vděčnější za článek, ale napoprvé to video špatné nebylo. Je také pravda, že se video lépe “dostává” mezi lidi. Většina lidí dneska nemá náladu na to číst články. na jednu stranu je to škoda. Myslím, že až bude víc zkušeností, tak budou videa lepší. Přeju hodně úspěchu do budoucna.
Ale jinak pod videem je celý obsah i v pédéefku…
Príjemné video, ale tiež mi pri ňom chýbali ukážky zo záhradky. Inak mám radšej videa, kde vidím v akcii, ako sa čo deje na záhradke, plus k tomu hovorené slovo mi príde dokonca prínosnejšie ako fotky plus článok. Napriek tomu vďaka za to čo robíte. Ste pre mňa už dlhšiu dobu inšpiráciou. Tento rok som si kúpila množstvo semien starých odrôd zelenín a trošku sa bojím kríženia. Viem, že napríjklad rajčiny by mali byť od seba vzdialení min. 200m…na svojej záhradke to však nedokážem zabezpečiť. Pravdepodobne to dopadne tak, že budem musieť vybrať jednu odrodu a tú potom udržiavať dlhodobo. poprípade máte k tomu nejakú dobrú radu?
Souhlasím, že s ukázkami ze zahrady by to video bylo přínosnější. Ale bylo by taky mnohem náročnější takové video natočit a sestříhat. Což je trošku problém:-)
Rajčiny jsou rajčata? Pokud ano, tak u rajčat je izolační vzdálenosti minimální. Stačí mít odrůdy 3 metry od sebe, aby nedošlo ke zkřížení. Rajčata jsou samosprašná, takže se kříží minimálně. Běžně lze i na malých zahrádkách semenařit více odrůd současně.
Oceňuji, experimentuješ nejen na zahradě, to je fajn. Pěkně sestavené, promyšlené i řečené. Ta tekoucí voda rušila.
Zahrad- ničení zní opravdu hrozně : )
Zahrádkaření je lepší : )
ale to je jen takové slovíčkaření : )
Jo, zní to hrozně, ale zahrádkaření zase evokuje jen malou zahrádku… Čeština je tady na vhodná slova trochu skoupá a říkat gardening je taky divné 🙂
Děkuji za shrnutí důvodů k zahradničení, jste pro mne inspirací, velice vám fandím. Chodím zde na rady. Pořídili jsme si velkou velmi zanedbanou zahradu a velice nás to baví přeměňovat ji na přírodní zahradu.
Ale jsou i důvody “proti”? Například že se vám do toho může “s_át korpostát”:
“Vinař dostal pokutu za odmítnutí postřiku vinice pesticidem”
http://www.novinky.cz/muzi/332851-vinar-dostal-pokutu-za-odmitnuti-postriku-vinice-pesticidem.html
Pro Icht:
Řekla bych, že kdo chce, cestu si najde, možná občas narazí, ale to je život.
No a kdo nechce, tak si najde x důvodů, proč něco nedělat.
Markovo video beru jako inspirativní zpověď a zároveň apelaci na téma, které ho zajímá, baví a považuje ho za důležité pro zajištění dobré budoucnosti (ne jen pro sebe!).
A taky je v tom kus odvahy, nejen tématem, ale i způsobem podání.
Já myslím, že video je super. Tekoucí voda mě neruší, myslím, že k řečenému nejsou ukázky zahrady nějak nezbytně nutné, stále stejný obraz mi nevadí, třeba si u toho pletu. Marku, fandím Vám!
Pro mě super video, nic mě nerušilo, naopak si myslím, že kdybych u toho prohlížela obrázky zahrad, tak se nesoustředím. Mám před kurzem, tak jsem ráda za malé představení se a že máme podobné důvody proč to děláme.
Marku,super…moc se mi to líbí a moc ti fandím. Šíření informací díky krátkému videu je pro mě poutavé a inspirující. Jen tak dále.mam
Dobrý den,
docela mě zaujal nápad samozásobitelství a pěstování plodin pro své potřeby. Sama jsem začala rýt záhonky, nebo pěstovat bylinky. Jedna věc mi ale přichází na mysl. Pokud bych se rozhodla věnovat podstatný čas zahradničení a pěstování plodin, musím ten čas odjinud ukrojit. Je to vlastně otázka taková principiální. Kdybych věnovala tento čas práci, tak bych si za vydělané peníze mohla koupit zeleninu třeba od farmářů, nebo jinde, výběr je i dnes velký. Proč tedy pěstovat vlastní rukou ? Abych vůbec pokryla svou potřebu to nejde, mrkev, cibule, brambory, nehledě na to, že mám omezené množství půdy. Proč si to raději nekoupit v biokvalitě od právě lokálních zemědělců? Přijde mi poměr toho vydaného času na pěstování a toho, co dostanu zpět nevýhodný. Za předpokladu, že mám normální osmihodinovou práci a mám na to omezenou energii. Byla bych ráda za Váš názor na toto. Děkuji.
Dobrý den,
právě proto ve videu zmiňuju i jiné než ekonomické důvody, proč zahradničit: pohyb na zdravém vzduchu, pojistka do budoucnosti, záchrana starých odrůd…
Jinak ale je pravda, že z čiště ekonomického pohledu, je asi výhodnější koupit si mrkev v obchodě a čas, který tím ušetřím, využít k vydělání většího množství peněz, než kolik bych ušetřil tím, že si mrkev vypěstuju. (Pokud ovšem mám tu možnost – trávit v práci více času, nebo chodit po práci ještě na brigády. Pokud tu možnost nemám, nebo se mi nechce, tak můžu raději volný čas využít k zahradničení a ušetřit aspoň něco.) Co platí u mrkve ale nemusí platit u tzv. luxusních potravin, které jsou buď velmi drahé nebo v obchodech nedostupné. Psal jsem o tom zde: http://www.potravinovezahrady.cz/luxusni-potraviny-aneb-proc-se-vyplati-pestovat-si-vlastni-jidlo/
Nejde jen o ekonomické důvody ale také o zábavu, radost, odpočinek, také o získání dovedností a zkušeností. Chovám domácí zvířata, pěstuji ovoce a zeleninu a všechny takto získané dovednosti předávám svým malým dětem, kteří už v útlém věku mají mnoho informací i zkušeností s pěstováním zeleniny a chovem zvířat. Myslím že by se člověk neměl spoléhat jen na peníze. Je ale pravda, že zahrada dokáže také peníze vydělat. Letos jsem například vypěstoval tři obří dýně, prodal jsem je za deset kč za kilo, tedy celkem za 800,- kč. Za 800 kč jsem nakoupil 150 kg pšenice a 50 kg kukuřice. Pšenici i kukuřici jsem sešrotoval a nyní mám dost žrádla pro slepice a našeho čuníka, tedy za tři dýně 😉
Jinak díky Markovi za inspirativní stránky a skvělé video. Takové video je jistě oživením stránek a není naškodu.
Dobrý den,
srdečně Vám děkuji za semínka, sdílení, lásku…
s úctou Petra